Over 30 Years of Quality Repair

Naše profesionální služby

K+S Services currently stocks more than 40,000 remanufactured spare parts ready for immediate sale or exchange.

Naší filosofií v oblasti renovovaných náhradních dílů je, že každá jednotka musí být systémově otestována v „uzavřeném cyklu“, aby byl zajištěn její řádný chod a okamžitě pod doručení tak byla připravena k montáži do vašeho zařízení.

Abychom zajistili vaši spokojenost, na všechny renovované náhradní díly poskytujeme plnou jednoletou záruku.

V současnosti máme skladem zásobu renovovaných rezervních dílů pro starší nebo zastaralá zařízení v hodnotě více než 5 milionů dolarů. Ať už máte akutní problém s dílem, který už oficiální výrobce nepodporuje, nebo jen hledáte levnější variantu, než je koupě dílu nového, K+S vám vyjde vstříc.

Můžeme vám také pomoci při likvidaci vašich nadbytečných a zastaralých komponentů aby nedocházelo ke zbytečným nákladům a poplatkům za likvidaci nebo nízkým odkupovým cenám ve výkupnách odpadů . K + S může mít zájem o odkup těchto položek za odpovídající cenu. Pošlete nám svůj seznam ještě dnes a zaujměte nový přístup ke snižování vašeho nepotřebného inventáře s využitím vítězného programu K + S repasované díly.

ISO Certified

Certified Repair Process

Our ISO 9001:2015 certified repair process is designed to ensure that all repairs are executed properly, so that all parts are returned to you in excellent working condition. Our customer portal allows you to track and follow your parts through the process. Read more to learn about our eight-step repair process.

The Process

Find a Rep

Use our convenient representative locator to find a K+S rep near you that can assist you in repairing your components today.

Find Rep Now

Resources

The K+S Resource library is a searchable, comprehensive repository of all documents related to K+S. Whether you are looking for our line cards, or application-specific documentation, you will be able to find it in the Resource library below.

View Resources
Purchase/Request Repairs

Inventory

Since 1982, we have helped over 800 different manufacturers and over 120,000 unique part numbers. It’s safe to say that K+S Services is ready and more than capable of supporting your company with our full range of repair services.

View Inventory