Over 30 Years of Quality Repair

Servomotory

With downtime costs rising rapidly in the industry, K+S understands the need for prompt, efficient, and quality service.

Ať už opravujeme servomotor obráběcího stroje nebo montážní linky, nabízíme nouzové opravy servomotorů a hřídelových motorů všech typů a od všech výrobců.

Ve většině případů budete mít svůj servomotor zpět za 24–72 hodin.

V K+S používáme nejnovější zařízen a systémy, s jejichž pomocí si poradíme i s těmi nejmodernějšími servy a zpětnovazebními zařízeními. Technici společnosti K+S byli vyškoleni a certifikováni v oblasti řádného chodu a funkčnosti všech přístrojů a procesů, které používáme. Ať už jde o servomotor z obráběcího stroje nebo z utahováku matic na montážní lince, naši technici s pomocí počítačových programů řádně otestují, vyhodnotí a ověří chod každého komponentu v uzavřeném cyklu v souladu se specifikacemi originálního výrobce.

Všechny zátěžové testy se zaznamenávají do počítače a po dokončení testu je vytištěn záznam o chodu vašeho motoru.

Abychom ve společnosti K+S drželi krok s technologickým vývojem, neustále vyvíjíme nové, na míru navržené zátěžové zkušební stolice a systémy, díky kterým si poradíme s širokou škálou servomotorů, které se v současnosti používají.


Motor Testing Dynamometer System

Contact Us

Complete the form and a K+S representative will contact you within 1 business day.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
ISO Certified

Certified Repair Process

Our ISO 9001:2015 certified repair process is designed to ensure that all repairs are executed properly, so that all parts are returned to you in excellent working condition. Our customer portal allows you to track and follow your parts through the process. Read more to learn about our eight-step repair process.

The Process

Find a Rep

Use our convenient representative locator to find a K+S rep near you that can assist you in repairing your components today.

Find Rep Now

Resources

The K+S Resource library is a searchable, comprehensive repository of all documents related to K+S. Whether you are looking for our line cards, or application-specific documentation, you will be able to find it in the Resource library below.

View Resources
Purchase/Request Repairs

Inventory

Since 1982, we have helped over 800 different manufacturers and over 120,000 unique part numbers. It’s safe to say that K+S Services is ready and more than capable of supporting your company with our full range of repair services.

View Inventory